Aktuality již neaktuální - rok 2012

Druhý díl Tajemství pěti světadílů je hotový

Skončil druhý díl, odehrává se částečně v Londýně, částečně v San Francisku. Hlavní zlosyn se tu jmenuje Astonvargha - ano, je to pra - pradědeček toho Astonavargy z mého románu Reparátor. I když nosíme bílý klobouk, proč bychom neměli mít pradědečka padoucha, že? Ve třetím díle se podíváme do Afriky, ale než to budu psát, pojedu sám do Afriky... chystáme fotoexpedici, pojede nás patnáct ve čtyřech autech a budem fotit všechno, co nám padne pod ruku. Jo a zařadil jsem sem Spisovatel a internet, přednášku k 20 letům českého netu, 13.2.2012. To pro pořádek.
26.3.2012


Vietnamská písanka

Dodo byla s Tao pět neděl ve Vietnamu a přivezla si písanku. Udivil mě způsob, jakým se videtnamské děti učí psát a napsal jsem o tom článek pro Lidové noviny.
12.3.2012


První díl Tajemství pěti světadílů je hotový

Dopsal jsem první díl, má asi 120 stránek a vydám ho jako bibliofilii - postupně vyjdou všechny, v mininákladech po 20 kusech, pan Albatros souhlasí. Kolik jich bude? Jistě tři, ale kdo ví, třeba pět. Víc ale ne. Samozřejmě by bylo dobré, kdyby se každý z nich odehrával na jednom z těch světadílů. Ten první je v Evropě, v podstatě v jevišti Tajemného hradu v Karpatech. Druhý bude americký, pak bych se chtěl přestěhovat do Afriky, následovat bude Asie a na konec si nechám Austrálii. Přičemž to tajemství leží někde úplně jinde... Jelikož jsem už prozradil, že to má být "spojovací článek" s J.M.Troskou, tak i elementárně sečtělému scifistovi dojde, že klíč je třeba hledat v hlubinách Země, tedy pod těmi světadíly. Ale k tomu mě vede ještě dlouhá cesta.
10.3.2012


Jak jsme závislí na elektřině

No samozřejmě hodně, však jsem o tom napsal román Tma. O jednom zajímavém příkladu a případu jsem napsal článek pro Lidové noviny.
3.3.2012


Píšu Megaverneovku

Za čtyři roky jsem zpracoval a převyprávěl osm verneovek: Tajuplný ostrov a Dvacet tisíc mil pod mořem, Dva roky prázdnin, Zemí šelem, Děti kapitána Granta, Patnáctiletý kapitán, Nový hrabě Monte Christo a Pět neděl v baloně. No a teď íšu vernovsky inspirovaný román Tajemství pěti světadílů. Zamýšlím ho jako mezičlánek mezi verneovkami a romány J.M.Trosky. Tam taky vystupuje kapitán Nemo – v Nemově říši. Jak vznikla a jak se do ní Nemo dostal? Je to tam vysvětleno, ale ne moc přesvědčivě. Chci o tom obšírně povyprávět a tak vzniká steampunkový román. Mám hotový první díl. Poslal jsem ho Zdenkovi Rampasovi, ten chystá jubilejní Kočas, protože letos v dubnu to bude třicet let, co se konal první Parcon. V Pardubicích bude setkání pamětníků i nepamětníků na toto téma a tam se bude ten Kočas distribuovat. No a ten první díl vydám jako bibliofilii v nákladu 20 kusů – jako ostatně existují betaverze mých dalších knížek.
1.3.2012


O frenezii a svobodě

Frenezie, to je moje utkvělá představa: existuje to, čemu není zabráněno být, je moje výchozí idea. A každé jsoucno je freneticky puzeno se stát čímkoli, co je možné. O důsledcích toho všeho jsem měl dnes přednášku na konferenci firmy Oracle v City Tower v Praze. Text je zde.
29.2.2012


Smrtící marioneta

Rossum universal robots se jmenují Boston Dynamics, píši v článku o robotech s vojenským určením v článku pro Lidové noviny. No a samosebou další věci.
28.2.2012


Nakonec se budeme bát otevřít hubu?

V tuhle dobu se hodně mluví o autorských právěch, o internetu a takových věcech. V MfD se mnou pan Kubík rozmlouval na toto téma - plný text je zde. Ono je to téma důležité. Podle mého názoru jsou autorská práva vějička, kterou politický establishment před sebou nastrkuje, aby mohl nasadit internetu náhubek. Autorská práva za filmy? Nenechte se vysmát. Kolik tvůrčích profesí se výroby filmu účastní? A kdo by shrábnul prachy? Herci? Nenechte se vysmát. Je to zboží, které někdo koupil a raději ho zavře pod zámek, než aby ho pustil lidem. Budiž, to je v pořádku, ale ať se nežvaní o nějakých umělcích, kteří trpí, když si někdo stáhne film z internetu. Netrpí nikdo, takové je pravda. No a v podstatě tohle říkám v tom interview.
18.2.2012


I´m back

Co chodit kolem horké kaše: půl druhého roku jsem na tuhle stránku nesáh! Od té doby jsem vydal román Rekvalifikační kurz (Albatros 2011) a tři verneffky, Dva roky prázdnin, Zemí šelem a Děti kapitána Granta. Zatím se neuvažuje, že by se v řadě pokračovalo. Dva roky prázdnin se vyprodaly a Albatros chystá dotisk. No a píšu Tajemství pěti světadílů. Je to steampunková věc, hodně pro děti, ve stylu Verna a měl by to být missing link mezi Dvacet tisíc mil pod mořem a Nemovou říší od J.M.Trosky. Už jsem napsal první díl, zahodil ho, napsal znovu a dneska jsem to zase zahodil a zejtra to začnu psát potřetí. Já se to už nikdy jinak nenaučím.

Tady na té své stránce jsem doplnil nějaké rozhovory a recenze atp. a budu to obdělávat dál. Zachovejte mi přízeň.
10.2.2012