Aktuality již neaktuální - rok 2009

Milý dopis od pana P.P.

Hezký mail mi udělá radost a tenhle hezký je, posuďte sami. Ptěšilo mě, že se pisatel zmínil o Reparátorovi - a navrhuje mi, abych napsal něco "za hranicemi Reparátora". My o tom s Ondrou Müllerem z Albatrosu už delší dobu špekulujeme, že doba nazrála na pořádnou space operu. Já už uvažoval, že bych šel za hranice té mé marťanské trilogie o Radovi Haagerovi, ale tenhle nápad mi připadá velmi zajímavý. Proč ne Reparátor? Já v něm mám moc rád figuru "drátového robota Elastora", s ním bych se ještě rád potkal. Ale - jedno po druhém. Teď pracuju na Hvězdě mého života, příští rok dopíšu rozepsaný Ultimus a pak, quen sabe? Třeba by se ten Reparátor hodil do rodiny, co říkáte?

2.12.2009


Dopsal jsem Rekvalifikační kurz

Tak tahle kniha šla opravdu od ruky. Nechám ji teď uležet, zamýšlím ji vydat až v roce 2011 a do té doby, jak se znám, ji ještě přepíšu minimálně jednou. Ale hodlám ji vydat v malonákladu - já vždycky (v posledních cca 15 letech) dělal betaverzi a dával ji na přečtení kamarádům. Tentokrát to bude skutečná kniha, přičemž 10 svazků půjde kamarádům a dalších 10 na prodej - číslované sběratelské výtisky s originálné mou grafikou. Cena bude, aby se pokryly náklady tedy cca 1000 korun. Kdyby měl někdo zájem, můj mail je ondrej zavináč neff.cz a mohu mu knížku rezervovat.

26.11.2009


Vyšly Celebrity a Tajuplný ostrov

O Tajuplném ostrově nemá cenu se šířit, všichni jsme ho četli, já ho taky četl a navíc přepsal... V anotaci záhadně píší, že tajemství bude pokračovat. Skutečně zamýšlím, až bude cyklus burianovských verneovek celý vydaný, napsat "megaverneovku" - a to bude překlenovací román mezi Vernem a J.M.Troskou. Tam se vysvětlí, kde se Nemo vzal v Nemově říši. Už se na to těším, bylo by super, kdyby se našel kreslíř, který by dokázal napodobit jak Buriana, tak Jiřího Wovka....
No a jak to bude možné?
Vysvětlení je prosté. Existuje přece Cesta do středu země. Kde jinde by měla být Nemova říše, než právě zde? Rád bych zpracoval i tuhle verneovku, inu, sjiným ilustrátorem než s Burianem. Však i tento Tajuplný ostrov už na ni ukazuje, v závěru románu, v mé verzi totiž Nemo neumře!

Celebrity jsou horor, i když asi jiný než se normálně píší. Volně navazují na Tušení podrazu, nikoli postavami, ale tajemnou firmou Mobilia, která se zase vytasila s jedním vynálezem. Ten se stává základem iluzínu, který se vyskytuje v mých románech z Arkádie. Takže se mi podařilo to pěkně provázat. Je to taková legrácka, které si většina čtenářů nevšimne, ale mě těší. Tady je moje krátké povídání to vzniku té knihy a taky tam je pár recenzí.

Horor mě celkem baví. Poslal jsem do Pevnosti poslední pokračování Astonovy dílny a tam jsem vyšil takovou malou povídku. Kdyby vás zajímala, je zde, jmenuje se Já, anděl.


20.11.2009


Blíží se výročí 17. listopadu

No a roztrhl se pytel s anketami a rozhovory na téma "jak by bylo kdyby bylo" a podobně. Můj názor je jednoznačný: rozhodující byl nástup Gorbačova do čela komunistikcé strany v Rusku a pak, že se ho nepodařilo zabít. Jedině jeho reformní kurz mohl zničit ten teroristický režim. Dalo se tomu zabránit? Ovšem, státním převratem či spíš vnitrostranickým pučem. Kdyby nějaký takový Putin zakroutil Gorbymu krkem, nikdy by k žádnému "17. listopadu" a hlavně - k pádu Berlínské zdi nedošlo. Odpor by byl zlomen, zadupán do gulagů a na popraviště, a Amerika a západní Evropa by "navazovala styky" a radovala se z každého "tání", jako to dělala půl století před tím. Více o tom v mém interview pro deník Metro.

13.11.2009


Chodím a hlavně píšu

S berlema to jde moc dobře a co mě těší ještě víc, odsejpá Rekvalifikační kurz. Je to fakt drsnej humor. Chci si vydání schovat až na rok 2011. Za cca 14 dní vyjdou Celebrity a to je můj první horor. Rekvalifikační kurz je z podobného soudku, takže bych rád vydání proložil klasickou "neffovkou", ještě letos odevzdám do tisku Hvězdu mého života, která je napsaná a potřebuje poslední redakci. No a v roce 2011 si budu moci dovolit zašťourat ve vosím hnízdě!

Vyrobil jsem si obálku, zde vpravo ji vidíte v malém, klikněte a bude větší. To je takové moje hobby, tyhle obálky pro betaverzi. Ano, i tato kniha bude mít betaverzi a tu dám k přečtení spolehlivým čtenářům a kamarádům... Na kliknutí ji uvidíte větším. No a na kliknutí SEM si můžete přečíst úryvek z románu. Je to scéna, kdy posluchači nastupují na první praktické cvičení ve věšení odsouzenců.


3.11.2009


Jsem po operaci

15. října mi pan docent Landor na První ortopedické v Motole voperoval endoprotézu pravého kyčelního kloubu. Dnes jsem se vrátil z nemocnice a až do konce roku nesmím řídit auto. Budu rehabiilitovvat, číst a hlavně psát a co nejhlavnějšího: nikam nejen nemusím, ale nesmím. Haleluja!

Na fotce jsem ještě v Motole, je tu se mnou vnučka Dominka, přivezl ji syn David a ona mi namalovala obrázek.


26.10.2009


Rekvalifikační kurz

Zítra nastupuju v Motole, budou mi tam dělat endoprotézu. Novela Rekvalifikační kurz, jak na to koukám, se mi rozroste spíš na menší román. Píšu velmi pilně, jedině to mě štve, že budu mít pauzičku ve špitále.

14.10.2009


Ultimus odložen

Koncem září jsem byl s Ljubou na výletě v Třeboni. Prožili jsme tam krásné čtyři dny prodlouženého víkendu - a dostal jsem hned dva nápady.
Jednak, mohl by to být i námět pro román, pracovní název mám Nebe ve válce. Šlo by o to, že by umřel někdo, nejspíš zahynul ve válce, nějaký paragán, nějaký McNab nebo tak nějak, dostal by se do nebe a zjsitil by, že nebe je ve válce s nebem jiného solárního systému v naší Galaxii. Byla by to v podstatě religiózní kosmická opera, vrchní velitel by byl archanděl Michael atd., nebe by dostávalo na frak, selhaly by pokusy získat spojenectví muslimského nebe, ketré yb vidělo velkou příležitost se zbavit křesťanské konkurence. Nakonec by ale pomohla mise našeho hrdiny do pekla, kde by získal spojenectví Lucifera. Tož to je takový nápad.

Druhý nápad se mi zalíbil natolik, že jsem Ultimus odložil. Můžu si to dovolit, protože mám napsanou Hvězdu mého života, pokračování Měsíce mého života Rocku mého života. Zbývá jen poslední redakce a odevzdám rukopis do Albatrosu. No a tak mám teď čas psát novelu Rekvalifikační kurz. Jde o to, že Evropská unie chystá znovuzavedení trestu smrti a ministerstvo spravedlnosti zorganizuje rekvalifikační kurz s cílem vychovat pět mistrů katů, kteří by pak ty odsouzence věšeli na šibenici. No a jak ten kurz probíhá, o tom píšu tu novelu. Bude to černá komedie s prvky hororu a Martin Zhouf přislíbil ilustrace.


10.10.2009


Na Opatově balónem

Dnes se na Opatově křtilo Pět neděl v balónu, v Ústředním parku, od půl páté. No a pak se letělo balónem. Nebylo to pět neděl, jen jeden sobotní večer. Podrobnosti jsou zde.

19.9.2009


Zahájena práce na Ultimu

V románu Rock mého života je epizoda, v níž se Kuba Nedomý dostane na tři a půl roku do basy, do koncentráku Ultimus na odvrácené straně Měsíce. Mezi tím jsem dopsal Hvězdu míého života, román ve kterém s epopisuje, jak se Kuba seznámil se Su a jak se dal dohromady s Dědkem Čuchákem a jak se z nich stali starožitníci. Hvězda vyjde příští rok (2010) v dubnu a ještě na ni budu pracovat.. Teď ale dělám na románu Ultimus, ten časově zapadá do údobí toho Rocku a popisuje, co se s Kubou ty tři roky a něco dělo. No, nic radostného to není. Abyste mi věřili, tady máte ukázku textu nového románu.

19.9.2009


Definitivně jsem dopsal Celebrity

Je to fakticky třetí verze románu. Přepsal jsem v něm celou poslední třetinu, takže teď je to opravdu ta správná krvavá holomajzna. Mám strašně neúsporný způsob psaní. Nejdřív musím ten román napsat a pak ho celej přepíšu, abych se konečně mohl dozvědět, jak to bude doopravdy. Hýml, na to že to píšu třema prstama, je to FAKT neefektivní metoda! Tohle je definitivní obálka, jak ji graficky udělal Martin Zhouf podle kresby Jiřího Štamfesta.

No a kdyby vás to jó zajímalo, vyvěsil jsem tu celý text původní verze Celebrit. Je to ZDE.


10.9.2009


Jak to bylo s Alpha Prime

Onehdy jsem googlil na webu své staré povídky. Vím, že se tam vyskytují všelijaké texty, existuje jedna ruská pirátská stránka s kompletními texty asi tuctu mých knih, sapoň tu kdybych našel, a tak jsem přišel na Alpha Prime.

Je to počítačová hra, kterou vyrobila česká firma Black Element a ven šla před třemi lety. Tenkrát jsem se s nimi dohodl, že ke hře napíšu scénář. Moc mě to lákalo, psal jsem scénáře k televizi, psal jsem rozhlasové hry, psal jsem scénáře k comicsu a proč tedy nezkusit počítačovou hru? Ostatně, první pokus jsem už měl za sebou, napsal jsem námět na hru typu strategie pro jednu firmu v Brně na téma verneovky, viděl jsem i první výtvané návrhy, moc se mi líbily, ale ani nevím, kdy a jak projekt zapadl a pokud nezapadl, šel mimo mě a beze mě.
A jak dál? Čtěte ZDE.


2.7.2009


Před sto lety se narodil profesor Parkinson

ANo, TEN profesor Parkinson, vynálezce Parkinsonových zákonů - a po něm se opičila spousta dalších lidí s jejich zákony, včetně mne: Neffův zákon zní že každá blbostá má minmimálně jeden rozumný důvod. Mám profesora Parkinsona moc rád a napsal jsem o něm do Lidovek článek, který je ZDE.

2.7.2009


Válka bude nevyhnutelná

2.7.2009 jsem v Technetu zveřejnil tento článek, tam ho máte i s obrázkem. Jen mě mrzí, že tam nedali odzaky na moje pojednání o této věci a když už je tam nedali, že neměli dost fištrónu a nezměnili ten text. Ach jo.

On je ten článek oproti původním - dnes už 14 let starým přednáškám doplněný o soudobý politický pohled. Asi by bylo zajímavé se tím zabývat, třeba na příštím Parconu . Ještě uvidím. Ten technetí článek v mém archivu je ZDE.


2.7.2009


Vyšel román Pět neděl v balónu

 
V pořadí třetí moje verze verneovek je Pět neděl v balónu. Vychází opět s obrázky Zdeňka Buriana - a jaké změny?
Tak tady jsou opravdu velké. Jde o Vernovu prvotinu a on tehdy ještě příběh poskládat moc neuměl. Celá ta kniha je o tom, že se pět neděl letí v balóně a kouká dolů. Tu a tam je tam nějaká nepříjemnost, jako umírání žízní a podobně, jinak se tam ale nic neděje.

Takže já tam vložil dějovou linii, špionáž, na scéně je opět Alvez (z Patnáctiletého kapitána) a má to jednotící dějovou linku, v níž jde o africké zlato a o otroky. Jakmile se vrátím z cest, blíže pojednám.


22.6.2009


Tajuplný ostrov hotov

Tajuplný ostrov hotov - a já taky tak trochu hotov, dokončil jsem adaptaci čtvrté verneovky. V mém převyprávění vyšly už dvě, Dvacet tisíc mil pod mořem a Patnáctiletý kapitán, příští pondělí vyjde Pět neděl v balóně a jak řečeno, dopsal jsem Tajuplný strov, ten vyjde opět s ilustracemi Zdeňka Buriana před vánoci.

Na rozdíl od předchozích jsem se tu hodně držel původní předlohy - dohromady nic moc se tam nemuselo měnit. To víte, napadaly mě všelijaké myšlenky.
Tak třeba: připomenu, že v knize jde o to, že uragán odnese 5 Američanů v balónu na ostrov uprostřed Tichého oceánu. Oni se tam usadí a m.j. vytvoří obytnou jeskyni ve výšce 30 m. Lezou do ní zdola po provazovém žebříku. Už to samo o sobě vyvolá moje "hmmm..." Vylézt 30 m po provazovém žebříku, nota bene se psem v náručí... A co na záchod? Kam tam chodili na záchod? V jeskyni je cosi jako studna, kolmá šachta do moře. Ta by mohla problém řešit. Jenže v té studni, jak se ukázalo, vysedával kapitán Nemo a připoslouchával, co si ti nahoře podívají. Taky "hmmm..."
Všelijakých legračních nesmyslíčků je v knize víc, například to, že Verne si myslel, že elektrické vedení je jeden drát a že zpátky jde ten proud zemí...Ale jedna nelogičnost mě napadla už když jsem tu knihu četl poprvé a to mi bylo nějakých 8 let.
Tam se píše, že Nemo se svým Nautilem je v jeskyni a že nemůže ven. Jenže týž Nemo torpédoval pirátskou brigu útočící na jeskyni oněch 5 Američanů. Jeskyně je na druhé straně ostrova, než je to místo, kde uvázl Nautilus. Jak Nemo to torpédo dostal na místo vzdáleného vzdušnou čarou 15 km a oklikou kolem ostrova nějakých 25? Nehledě k tomu, to vystřelil to torpédo z ruky? Ptal jsem se coby chlapeček a teď se ptám coby dědeček. Otázky zůstávají, záhada nevyřešena. Já to v tom převyprávění taky neřešil. Proč by mělo být všechno vyřešeno?


15.6.2009


Celebrity znovu nastupují

Loni jsem (skoro) dopsal román Celebrity - román hororového typu. Vycházel z příhody, kterou jsem zažil s Ljubou, když jsme jeli autem do Drážďan - a GPS navigace neznala novou dálnici na německé straně a na mapě na displeji jsme se vznášeli v lesích. Napadlo mě - co kdyby nás ta GPS zavedla do hotelu, kde nás zabijou a sežerou? Z toho vznikly ty Celebrity.

Je fakt, že mi to zklouzlo do jakési pseudozáhado-spiknuťovací polohy a nebyl jsem s tím spokojený ani já, ani Ondra Müller z Albatrosu. Lámal jsem si s tím hlavu, letos na jaře mě napadlo, že to předělám na humoristický román a pak jsem asi 2 hodiny přemýšlel o tom, že z toho udělám pokračování Tušení podrazu. Teď ale už na tom pracuju jak se patří - v jistém smyslu to na Podraz bude navazovat, ale ne osobami, jen výrobcem jistého elektronického zařízení... Ano. Mobilia bude opět v pozadí. Bude to horror a detektivka zároveň. No a tady je obálka druhé betaverze:


11.4.2009


Po šesti letech se scifistou

Týdeník Staregie má anketu stran regulace internetu. Odpovídám: Ano, Ljuba Krbová se mnou bude v květnu už šest let. Podepsal jsem se na ní hodně. Nejen že už rozeznává rozdíl mezi robotem a androidem, ale u snídaně má místo novin před sebou notebook a čte si na internetu. Její proměnu vyjádřil aTeo takto:


10.4.2009


O internetu

Týdeník Strategie má anketu stran regulace internetu. Odpovídám: Myslíte si, že by český internet měl do budoucna vycházet z principu samoregulace? Proč? Jakmile slyším o regulaci, tím spíš o "samoregulaci" což je něco jako "samosraní", otevírá se mi kudla v kapse. Více čtěte zde.

18.3.2009


Odevzdal jsem rukopis

Dnes jsem poslal do Albatrosu rukopis (počítačopis) Pěti neděl v balóně. Tady jsem udělal podobně velké zásahy jako ve Dvaceti tisících mil pod mořem: ten původní román opravdu postrádá děj! Pokusil jsme se rozvést některé motivy, které v původním románu jsou, ale jen málo zřetelné, hlavně scénu s nalezením umučeného misionáře a scénu s objevením zlata. Na těchto dvou pilířích jsem novou stavbu vybudoval. Ještě se k tomu samozřejmě vrátím, etď si olizuju rány.

9.3.2009


Pět neděl v balónu

Přelom roku jsme s Ljubou strávili v Africe, v Keni a Tanzanii. Silvestr nás zastihl v Ngorongoro - a tam jsem poslední den loňského roku zhájil práci na třetíí verneovce. Je to Pět neděl v balónu. Opět vyjde v Albatrosu - s Burianovými ilustracemi, přičemž ještě nikdy tyto ilustrace vydány nebyly. Bohužel nejsou kompletní, dvě z nich jsou v soukromých rukách a jsou nedostupné, třetí je taky v soukromých rukách, ale dostupných - mám ji já, protože mi ji Mistr kdysi daroval. Tohle je jedna z nich, zřejmě právě tato přijde na obálku knihy:

Práce je to zapeklitá, protože v tomhle románu prakticky není vůbec žádný děj! Vymyslel jsem si tedy zápletku, časem o ní povykládám. Teď na to není čas, musím psát...


15.1.2009