Aktuality již neaktuální - květen až prosinec 2007

Forsythův Afghánec (recenze)

Přiznám, že moje heslo zní: "Nečtu knih, já jich píši". Naštěstí nejsem v ničem, tedy ani v tomto, důsledný a občas si nějakou knihu přečtu.
Pokud by mohlo z mého přečtení vzejít něco zajímavého i pro někoho jiného, pokusím se to zanést sem, na stránky v sekci recenzí. První je zde.
10.12.2007


Epochální objev Maurice de Boulignarda

Tak se jmenuje přednáška, kterou jsem měl v Brně na Fenixconu. Zabýval jsem se v ní opět alchymií - bylo to případné, jelikož nedávno vyšlo Imperium Bohemorum, kde mám povídku Rudolfinské mystérium o alchymii pojednávající. Zajímají mě kořeny alchymie - egyptské zmínky o Hórově družině, o prapůvodcích egyptské civilizace. Zanechali tito otcové zakladatelé nějaké stopy? Maurice de Boulignard zjistil, že nepochybně ano, a o tom je moje přednáška. Je zde.
8.12.2007


Odevzdána povídka Gladiator Instant

Odevzdal jsem Vladovi Ríšovi povídku do jeho sbírky "časovek". Bude se jmenovat (ta sbírka) Časovír a vyjde na jaře v Mladé frontě. Kromě mého Gladiatora tam budou povídky od Mosteckého, Švachoučka, Ríši, Vrbenské, Válkové a ještě od někoho, na koho jsem zapomněl, omlouvám se. Bude to takový pomenší paperback, ta sbírka.
Ještě něco
Čtu comics Živý nebo mrtvý, je to děsnej nářez a až to dočtu, podám referát.
5.12.2007


Takto vypadám po dopsání Celebrit

Napsání mého prvního hororu na mě zanechalo určité stopy. Připouštím, že se mi trochu zhoršil zrak, nicméně zvýšila se schopnost soustředění. Taky čtu myšlenky (někdy), dokonce i cizí.


2.12.2007


Dopsal jsem Celebrity

Dnes jsem dopsal Celebrity, můj první hororový román. e hotový v první verzi, má teď 260 stránek rukopisu. Budu na něm pracovat zase až v prosinci, mezi tím si dám pauzu a dodělám redakci povídky Gladiator Instant. Do nakladatelství ALbatros jsem poslal tuto anotaci:

Ondřej Neff: Celebrity
Román hrůzy

Co všechno lidé udělají, aby se vyšvihli na vrchol žebříčku slávy? Tuto otázku si musí položit spisovatel Karel Mareš a herečka Veronika Sekerová, když narazí při návštěvě Florencie na stopu příšerných mystérií, jež sahají až k počátku věků. Proti své vůli jsou vlečeni po schodišti děsu a objevují to, co bylo skryto po staletí. S výsledkem, který vede k odhalení toho nejstrašnějšího tajemství, toho, které oba skrývají ve své duši. Jejich průvodci je tucet nejslavnějších celebrit světa, Cindy Crawford počínaje a Paul McCartneym konče. Je možné, aby se česká celebrita dostala tak vysoko, jako jsou oni? Ano. Za určitých okolností ano. Za jakých, to ani nechtějte vědět.

No, je to teda chuťovka, tohle moje svěží dílko... Brrr!!!
28.11.2007


Strýc Podger křtí knihu

Včera jsme křtili knihu Imperium bohemorum (viz zde), sbírku povídek z vydanou nakladatelstvím Albatros, v níž mám povídku Rudolfinské mysterium. Slavnost se měla konat od půl páté. Odpoledne jsem měl nějaké řízení v centru. Někdy před půlkou mi volá Jiří Walker Procházka. Že prej, jak to, že tam nikdo není, na té autogramiádě?
"A kdepak jsi?" ptám se.
"No přece v Luxoru," odpověděl.
"Aha," řekl jsem."Tak to je jasný. To je tím, že seš vůl, ponivač to není v Luxoru, ale u Kanzelsbergra dole na Můstku, v Domě knihy."
Takže jsem se sešli na prostředku Václaváku a došli do Domu knihy a tam se křtilo Imperium Bohemorum a vše bylo , obrazně řečeno, zalito sluncem.
Jenomže to kamarádům vrtalo v hlavě, jak mohl ten Procházka bejt tak blbej, že šel do Luxoru a ne ke Kanzelsbergrovi? Tak se ho na to zeptali.
"No," řekl Procházka, "já si přečet v Neviditelným psu, že je to v Luxoru!"
"Tak bacha," povídám, "já o tom do Neviditelnýho psa nic nepsal."
"Ono to nebylo přímo v Neviditelným psu, ale v Sardenu," řekl Procházka.
Sarden, to je sci-fi rubrika Neviditelného psa.
"Kdopak to tam asi napsal, takovou blbost?"
"Voni to převzali z neff.cz," zněla odpověď.
A namoutě kutě, já každýho zval do Luxoru. Docela srdečně, aspoň, že tak.
15.11.2007


Vychází Imperium Bohemorum

14. listopadu v 16.30 křtíme na Václaváku v Luxoru sbírku povídek Imperium Bohemorum. Mám tam povídku Rudolfinské mysterium, až to bude všechno venku, taky o ní pojednám. Tady je odkaz na stránku nakl. Albatros, kde kniha vychází. Obálku dělal Martin Zhouf. Byl si vyfotit lví tlapu, vycpaného lva v můzeu.


31.10.2007


Denunciant Čulík

Náhodou jsem na webu objevil článek, který o mně napsal Jan Čulík do svých Blistů v prosinci 2007 s poselstvím k šéfredaktorovi Lidových novin, aby mě vyhodil. No vida, nestalo se tak, naopak, LN mi poskytly prestiřní prostor v rubrice Poslední slovo, velmi si toho vážím. Nebylo to poprvé, kdy se Čulík o mě opřel. Nikdy jsem na to nereagoval - veřejné hádky mezi žurnalisty pokládám za neprofesionální, předmět mého zájmu jako politického publicisty není žádnýn pan Čulík, ale pan Topolánek, pan Paroubek, zkrátka - politici. Ale budiž, Čulík se na to dívá jinak. Takže tentokrát reaguji, protože tenhle web je čistě můj osobní, není to tedy v pravém slova smyslu část "mediálního prostoru", jako je Neviditelný pes případně Hyena. Přečtěte si Čulíkův článek zde. No a moje reakce je zde.


27.10.2007


Celebrity - jsem za polovinou

Docela slušně to odsejpá, jsem za polovinou! Takže nastal čas vytvořit pracovní obálku. Zde je - první nástřel, klikněte na něj a uvidíte ho větší.

Když něco píšu, obvykle si pro svoji zábavu dělám návrh obálky. Když se dostanu tak daleko, abych se tím chtěl bavit, jsem už hodně daleko. Ta obálka je samozřejmě koláž, mulisák je z odporné výstavy Bodies a kresba je Escherova Relativita z roku 1953. Tahle báječná vize existuje i jako realizace v Lego - viz zde. Tahle knížka mi jde docela dobře od ruky.
Je to tím, že mám od samého začátku naprosto jasnou fabuli, tedy dějovou osu. Vím, co se stane a jak to dopadne. Dělám si i jakýsi nárys děje, tedy jeho strukturu - tu však postupně měním, jak dostávám nové nápady. To strategické řešení se nemění, mění se taktické řešení v jeho rámci. Dnes kupříkladu jsem sedal ke klávesnici a neměl jsem ponětí, co konkrétně hrdina udělá. Věděl jsem ale, kam má směřovat, kam asi má dojít. No a v tomto rámci se řešení podařilo najít docela snadno. Až to dopíšu, vysmahnu pojednání o tom, jak to probíhalo - možná že by to někoho mohlo zajímat, jak se taková věc dělá, jak vzniká.


21.10.2007


Píšu Celebrity

Zatím se mi daří každý den psát a práce na románu Celebrity tedy jde vcelku dobře kupředu. Onehdy jsme se bavili se Štěpánem Kopřivou o tom, jak postupovat před započetím románu: někteří lidé doporučují vypracovat podrobnou kostru a tu pak naplňovat, jiní se řídí citem. Já zatím volil nějaký kompromis. Rád bych, aby to všechno mělo cca 250 stránek rukopisu a rozdělil jsem si práci na tři bloky po cca dvanácti kapitolách. Mám poměrně přesnou představu o první třetině, ale ta přesnost je značně problematická - uhýbám od narýsovaného vývoje děje. Je to tím, že v akci si ozřejmuju postavy, zatím ty dvě hlavní, to je spisovatel Karel Mareš a jeho přítelkyně herečka Veronika Sekerová. Ale bacha, je to shoda profesí, ne postav. Oba mají jiné charaktery, než jaký jsem já a jaká je Ljuba - ona by to byla otrava psát něco jako autobiografii. Samozřejmě, hodně z vlastních zkušeností a zážitků se do prózy vždycky dostane.
Dnes v noci jsem se probudil a měl jsem první krizi, že je to blbý a že to nedopíšu a tak podobně. Ale to je normální, tak je to vždycky, držte mi palec. Tedy, proč byste to měli dělat, že.
Kdyby to šlo takhle dobře kupředu, mohl bych být do Vánoc hotov. Uvidíme.
7.10.2007


Doplnil jsem workshop

V sekci Psaní je teď doplněný workshop o psaní - teď už z větší částí textů napsaných pro Pevnost. Snad je v tom pořádek, psal jsem to trochu zpitomělý, protože máme nemocného psa a on zlobil a od čtyř od rána mě tu otravuje - takže jestlijsem v těch fajlech neudělal hokej, bude to malý zázrak. Ted dialog se Štěpánem je do toho zapracovaný taky.
6.10.2007


Začal jsem nový román

Původně jsem zamýšlel, že od 1. listopadu začnu pracovat na románu, který bude románovým rozvedením novely Rudolfinské mysterium - vyjde už teď v říjnu v Albatrosu ve sborníku Imperium romanorum. Tu myšlenku jsem nezavrhnul, chci v románu vybudovat alternativní svět - netechnologickou civilizaci, něco jako utopii. Jenže v neděli, tedy včera ráno jsem dostal nápad na horor a dneska ráno jsem to začal pod tlakem psát!
Ten popud byl jednoduchý: jel jsem s mou přítelkyní Ljubou Krbovou do Drážďan a vedla nás gépeeska. Ona chudák gépéeska si neví rady s dálnicí, ještě ji nezná, takže dochází ke skvělé situaci, kdy jedete po dálnici - ale mapa GPS navigace zobrazuje vaše auto, jak jede volnou přírodou! No a pak vás dovede k hotelu. Je to ten hotel? Není to jiný hotel? Kdyby to měl být jiný hotel, proč by vás to zavedlo do jiného hotelu?
Nemůžu tady samozřejmě vykvákat zápletku, ono stačí to, co jsem prozradil doteď! Kdyby to šlo dobře, budu do Vánoc hotov a pak bych se mohl věnovat jiným záležitostem, které jsem tu a tam nasliboval, například pátému dílu "Marsu", povídce s Johnem Francisem Kovářem a tak podobně.

Jo, a ten román se bude jmenovat Celebrity. Já vím, Andy Warhol natočil film, který se tak jmenuje, ale je mi to fuk. Tohle bude něco úplně jinýho.
1.10.2007


Dialog se Štěpánem Kopřivou

Tak se stalo, že jsme si začali se Štěpánem Kopřivou psát- zmiňoval jsem se o tom před tejdnem, a Štěpán svolil k zveřejnění. Začalo to tak, že Štěpán zareagoval na mé příspěvky v časopisu Pevnost, Jak se staví povídka (zde) a na její pokračování (zde). Jedno i druhé je tu na mé stránce vystaveno. Štěpána mám moc rád a vážím si ho - psal jsem povídky do obou sborníků Rigor mortis a hrál jsem zombieho ve filmu, ke kterému napsal scénář. Tady je obrázek z filmu, abyste věděli, co letí Kopřivovi hlavou:

Začali jsme si tedy psát - a začátek naší korespondence vyjde v rubrice Profíci radí v té pevnosti. Jenže si píšeme pořád a já si myslím, že by laskaví čtenáři Pevnosti přestalibýt laskaví a stali by se z nich nasraní čtenáři a to je krajně nežádoucí, takže ta debata pak už v Pevnosti vycházet nebude - ale bude vycházet tady na mé stránce. Koho tedy zajímají otázky techniky psaní, a zajímá ho, co si my dva o tom asi tak eventuálně můžeme myslet, tady je první nálož.
Ke stažení je zde.
20.9.2007Zase tu jsem

Nic mě nesežralo, akorát jsem měl poslední tejden kašel. Ponávratový čas jsem m.j., trávil zajímavým (pro mě zajímavým) dialogem se Štěpánem Kopřivou o sci-fi a technice psaní, pokud Štěpán svolí, zveřejním. Takže dnes je tu rozhovor, co jsem vedl s Tomášem Němcem a Jirkou Popiolkem pro Pevnost. Pro pořádek, co je o mě novýho - Rudolfinské mysterium (nakonec je jen jedno) je v tisku, vyjde koncem října v Imperium bohemorum, mám tam 4 ilustrace od Zdeňka Mézla, moc mě to těší! No a zrovna dnes jsem se pustil do finální verze povídky Gladiator instant, do sbírky Vlada Ríši na téma "stroj času".

Jedna srandička: nestoudný pan Hedviček na svém nestoudném webu utnul diskusi pod svým článkem o Součkovi. On rád nadává jiným, ale když jiní říkají jemu, co si o něm myslí, tak je jaksi nesvůj.

No a nejedu do Amsterodamu, jak jsem si myslel, takže se nejspíš objevím v Blavě na Istroconu.

Ten rozhovor je zde.
12.9.2007


Za 14 dní nashledanou

Za půl hoďky jedu na fotografickou vejpravu do Keňi a vrátím se za dva týdny, tak mi držte palec, ať mě nekousne moucha tse-tse. Zatím se můžete pobavit spiskem Rosse Hedvička, co píše o Tušení podrazu (mém románu) - odkaz je zde. Pan Hedviček už léta nestoudným způsobem napadá památku Ludvíka Součka. Má velké štěstí, že dřepí v Americe a že náš stát je ve stavu permanentní bezprávnosti, protože kdyby Česko bylo na právní úrovni Ameriky, platil by za pomluvu, až by zčernal: osočuje Součka z nesmyslu o mučení zajatců a cituje podvodníka a kriminálníka ex-generála Šejnu, který prchnul před trestním stíháním do Ameriky a od té doby tam sedí a dělá "experta" na východní vojenské záležitosti. Mě pan Hedviček osočuje ze "znevažování" a sám se dopouští nejdrzejší difamace nepodložené jediným důkazem. O páně Hedvičkových metodách svědčí i tento detail. On píše:

Rovnez se stupnuje me vlastni - temer subliminalni - hodnoceni. Na strane 60-61 jsem jen chladne citovan, na strane 76 uz je to vsechno "Hedvickova kravina", o par stran dal jsou to uz uplne "Hedvickovy blaboly".

Čtenáři ale zamlčí, že cituje výroky literárních postav a že to nejsou mé soudy o Hedvičkově článku.

Můj soud je až zde:

Ano, co Hedviček píše o Součkovi pokládám za blábol a za kravinu a jeho samotného za bezcharakterního padoucha, který špiní mrtvého muže, aniž by mohl dokázat jedinou tezi, kterou o něm šíří. Hluboce jím pohrdám.

2.8.2007


O alchymii ve sci-fi

Jak už řečeno, na Avalconu v Chotěboři jsem měl 7.7. přednášku o magii a alchymii. Tohle je druhá, alchymistická (nudná) část této přednášky. Najdete ji zde.

25.7.2007


O knize Jonathan Strange a pan Norrell od Suzanne Clarkové

Na Avalconu v Chotěboři jsem měl 7.7. přednášku o magii a alchymii. Byla myslím až moc dlouhá a ne moc zábavná (ono to spolu souvisí). Takže zde zveřejňuju první část, tu o Strange+Norrellovi. K té knize se chci ještě vrátit dalším pojednáním o technice té knihy, myslím, že opravdu stojí za studii. Text přednášky najdete zde.

7.7.2007


Bude comics?

S Martinem Zhoufem vymýšlíme comics, mělo by to být skutečné album o 64 stránkách (tabulích). Martina napadlo, že by se to mohlo odehrávat na Měsíci a spadat tedy do arkadského seriálu. Mělo by to logiku, Martin už před časem udělal sérii obrázků o Arkádii - obrazovou historii jejího vzniku. To ovšem byly jen počítačově generované obrázky, nyní bychom propracovali topografii, řezy a pod. Kdyby některý z laskavých čtenářů chtěl spolupůsobit radou a nápady stran topografie, případně vzduchotechniky, energetiky, kanalizace, gravitechniky atd., bude vítán, můj mail je jednoduchý ondrejneff(ad)gmail.com.
5.7.2007


Dokončil jsem povídku Gladiator Instant

Takže povídka je hotova, má 75 stránek rukopisu, je to tedy spíš něco jako novelka. Dal jsem tomu podtitul "humoristicko-pornografický horor". Teď to nechám přečíst svým obvyklým beta - testerům a poté to odevzdám Vladovi Ríšovi do redakce. Úryvek je zde.
1.7.2007


Vyšla The SFWA European Hall of Fame

Povídku Čtvrtý den až na věky zařadilili James Morrow a Kathryn Morrow do sbírky 16 autorů z kontinentální Evropy. Něco o tom, jak povídka vznikala, jak to bylo se změnou jména hrdiny a podobně, si můžete přečíst zde.

20.6.2007


Začal jsem psát povídku Gladiator Instant

Nakladatelství Mladá fronta chystá sbírku na téma "cesty časem", pořádá ji Vlado Ríša. Slíbil jsem povídku a plním ji - dnes jsem začal psát! Rád bych, aby to byla srandovní povídka, i když trochu drsná a plná zvratů. Jinak by mě to ani nebavilo vymejšlet.
18.6.2007


Odevzdal jsem Rudolfinská mystéria

Nakladatelství ALbatros chystá sbírku Imperium Bohemorum o alternativních českých dějinách. Napsal jsem do ní povídku, spíš novelu (má přes 100 stran) z rudolfínské doby. Během června, až si text přečte redaktor Ondřej Müller, se ozvu a popovídám o ní víc. Teď prozradím jen to, že v ní vystupuje Kepler, rabi Löw a samozřejmě Golem. Vlastně dva Golemové.
10.6.2007


Příběhy knih Pravda o pekle a Jádro pudla

Třeba by někoho mohlo zajímat, jak zvnikala sbírka Pravda o pekle a jak jsem psal svůj první sci-fi román Jádro pudla, který vyšel nedávno v novém vydání. Jsou u tuho i recenze. Takže: Pravda o pekle je zde a Jádro pudla je zde. Jsou u toho samozřejmě i recenze.
31.5.2007


Occamova břitva

A co takhle dát si workshop? Minulý týden jsem porotoval soutěž o krátkou sci-fi povídku a vyšlo mi to toho takové povídání. Tohle je jeho první pokračování, časem vysmahnu další. Nechcete mi poslat krátkou povídku (do 6000 znaků) - že bychom se pobavili o struktuře, o stavbě, o přístupu k povídce? Moje mailová adresa je tady. No a text toho povídání je zde.
29.5.2007


Jedenáct let poté

Pavel Toufar mi poslal odkaz na Interkom, kde před sedmi lety vyšla moje přednáška na Miniconu 2000 o bilanci sci-fi devadesátých let. Možná, že po dalších sedmi letech by vás mohl ten text ještě zaujmout. I když si myslím, že vzpomínání zajímá jen toho, kdo si na tu dobu pamatuje a nováčky ve sci-fi to bude smrtelně nudit.
Text přednášky je zde.
24.5.2007


Science fiction není literatura

Pro Pražský deník se mnou udělal rozhovor Ivan Adamovič. Rád jsem se s ním zase po dlouhé době setkal - je to člověk, který pro českou sci-fi ohromně moc udělal. Brzy bude 25 výročí nultého Parconu... z těch dob Ivana znám. Rád jsem si s ním podebatil. Je to prima, když se ptá novinář, který věci rozumí.
Rozhovor je zde.
22.5.2007


Vyšel Jeruzalémský masakr

Je to legrační, ale ještě jsem tu knížku neviděl. Už jsem se tu letos v lednu chlubil, že jsem ji dopsal, a dneska mi někdo říkal, že už ji má a že si ji dokonce koupil na Knižním veletrhu! Hýml, a já ji furt nemám.
13.5.2007


První recenze na Podraz

Ivo Fencl se vyzná v mých knížkách víc než já - a tohle Tušení prostudoval zgruntu, vždyť jsem mu dal číst už první verzi, kterou mi omlátili o hlavu Procházka i Jiran. On mi ji o hlavu neomlátil, dokonce ji pochválil, ba co dím, pochválil ji i v recenzi, kterou mi poslal sem do Astonovy stránky.
Recenze je zde.
13.5.2007


Pán Modrého meče

Tahle novela vyšla v letech 1987-88 v týdeníku Sedmička pionýrů a nyní ji vydalo nakladatelství Jiří Vlček Wolf Publishing v paperbacku. Recenzuje ji Ivo Fencl pro server http://www.czlit.cz/. Potěšilo mě, že o ní mluví jako o součásti "pentalogie", přestože díly jsou čtyři. Zatím. Slíbil jsem dodat nakladateli pátý díl do konce tohoto roku, a sliby se mají plnit!
Recenze je zde.
13.5.2007


Jak je to se Tmou

V Albatrosu vyšlo nové vydání Tmy. Je v tom trochu hokej. V roce 1998 vyšla Tma poprvé. V roce 2003 vyšlo přepracované vydání pod názvem Tma 2.0. Tohle vydání je upravené a vytuningované vydání v podobě z roku 2003, ale jmenuje se zase jako původní Tma. Moc jasné to nění, ale je to prostě tak.
10.5.2007


Dostal jsem cenu Akademie SF za Rock mého života

Tak to mě zase jednou doběhli, já to netušil, ba nenapadlo mě, že by mi spolek, ze kterého jsem vystoupil na protest proti hulvátství vůči Josefovi Nesvadbovi (těsně před jeho smrtí), tedy ze kterého jsem vystoupil - a pomáhal ho spoluzaložit - dal cenu! No a vida, dali medaili...
Celý text je zde.

5.5.2007